Ismerd meg a Tárhely.Eu sokoldalú WP Managerét

2024.09.12.
Olvasási idő: 13 perc

A weboldal és alkalmazáskezelők fogalma nem újdonság, biztosan Te is hallottál már ilyenekről, mint pl. a Fantastico, Installatron, Cloudron vagy a legismertebb név közöttük a Softaculous. Az utóbbival tárhelyeinken is találkozhattál mint kiegészítő applikáció, ezzel is megkönnyítve a különböző alkalmazások és szkriptek telepítését. Ennek használatához nincs más dolgod, mint bejelentkezni a cPanel felületére, az ott felsorolt menüpontok közül kiválasztani a Softaculous Apps Installert és máris tucatnyi lehetőség áll rendelkezésedre, amit egy kattintással hozzáadhatsz webtárhelyedhez. De köztudott, hogy a Tárhely.Eu mindent megtesz az ügyfelei kényelméért és folyamatosan fejleszti szolgáltatásait, ezért ennek a szoftvernek az előnyeit átemelve létrehoztuk saját weboldal menedzser szolgáltatásunkat a WP Managert.

Mi az a WP Manager és hogyan érheted el?

A WP Managert az ügyféladmin fiókodból érheted el, a saját, aktív szolgáltatásodhoz integrálva. Ehhez nincs másra szükség, mint bejelentkezned az Ügyféladmin fiókodba. A bejelentkezést követően válaszd ki a Szolgáltatások > Szolgáltatásaim menüpontot és válaszd ki az Termékek és szolgáltatások oldalon válaszd ki az aktív szolgáltatásod.

Ha elértél a Termék kezelése oldalra, ahol áttekintheted a szolgáltatásod részleteit, lejáratát és főbb Technikai adatait, a bal oldalon található Műveletek panelen válaszd ki a WordPress kezelés menüpontot. Ezzel el is értél a Tárhely.Eu WordPress Manageréhez.

A WP Manager felületének áttekintése

Az első felület, amit meglátsz, az a WordPress Manager kezdőoldala ami egy gyors elérési panelként funkcionál. Áttekintheted aktuális WordPress-telepítéseidet, újakat hozhatsz létre, szerkesztheted vagy törölheted a már meglévőket. Nagy előnye a WP Managernek, hogy az összes, az adott Ügyféladmin fiókban lévő, tárhelyen megtalálható WordPress weboldalt könnyedén érthető módon megjeleníti, így azokat gyorsan eléred és hatékonyan dolgozhatsz velük.

Ismerd meg a Tárhely.Eu sokoldalú WP Managerét

Keresés és létrehozás

A felület felső részén, bal oldalon hasznos menedzsment eszközöket találsz, amik segítségével könnyedén áttekinthetővé válnak a tárhelyeden lévő telepítések, valamint szimpla módon tudsz indítani új telepítést. Lássuk milyen műveleteken akad meg először a szemed.

Bal felső sarokban egy Kereső mezőt találsz, amivel (ha több telepítésed van a tárhelyen) keresni tudsz az aktív domainek között, ezzel felgyorsítva a kívánt domainre telepített weboldal elérését.

Az Új telepítés gombra kattintva pedig hozzáadhatsz egy új telepítést az általad választott domain cím vagy mappa használatával (részletesen lejjebb)

A További műveletek (függőleges 3 pötty) segítségével pedig importálni tudsz egy telepítést távoli szerverről.

A kezelőfelület további részein pedig hasznos menedzsment funkciókat találsz, amivel gyerekjátékká válik a WP kezelés. A menüpontokat a következők szerint értelmezheted.

  • DOMAIN – Láthatod a fiókodban található domain címét, amely alatt van aktív telepítés.
  • TERMÉK – Az adott domain címen szereplő weboldal milyen tárhely csomaghoz van rendelve.
  • URL – Domain URL-jét, amin keresztül eléred a szóban forgó weboldalt.
  • VERZIÓ – Telepített WordPress verziószámát, illetve piros piktogramon azt is láthatod, ha rendelkezésre áll új frissítés.
  • LÉTREHOZVA – A létrehozás dátumát is áttekintheted.

Ezen kívül a panelen még elérheted a következő műveleti funkciókat is:

  • Pajzs ikon – Vezérlőpult: ezzel a gombbal egy kattintással beléphetsz a telepített WordPress admin vezérlőpultjára. Nincs szükség felhasználónevedre vagy jelszóra.
  • Ceruza ikon – Telepítés szerkesztése: Ezzel módosíthatod az aktuális WP telepítésed. (részletesen lejjebb)
  • Kuka ikon – Törlés: Törölheted a szóban forgó telepítésed. Ilyen esetben minden tartalom törlődni fog a tárhelyről.

Hogyan tudok új telepítést hozzáadni?

A WP Manager egyik fundamentális alapja, hogy a wordpress weboldalaid menedzsmentjét megkönnyítse. A beépített installátor segítségével néhány kattintással elkészítheted új WP telepítésed. Felejtsd el a manuális telepítéssel járó fejfájást és időpocsékolást. Nem kell fájlokat feltölteni, vagy jelszavakat keresgélni, a rendszer mindent elvégez helyetted. Neked csak végig kell ellenőrizni a telepítés beállításait. Kattints az Új telepítés menüpontra az új szkript installálásának megkezdéséhez.

Új telepítés menüpont

Az új telepítés indításához nincs más dolgod mint az Új telepítés gombra kattintani, ahol a következő panel fogad.

A telepítő panelen néhány rövid beállítást követően néhány perc leforgása alatt telepít neked egy friss-ropogós wordpresst. Lássuk a beállítási lehetőségeket:

  • Szolgáltatás – Ebben a legördülő menüből tudod kiválasztani, hogy a telepítést melyik aktív szolgáltatásod alá szeretnéd telepíteni (akkor van jelentősége, ha egy ügyféladmin fiók alatt több szolgáltatással is rendelkezel)
  • Protokoll – Kiválaszthatod a biztonsági hitelesítés formáját http vagy https protokollt. Tárhelyedhez használhatsz AutoSSL-t a Letsencrypt jóvoltából, de felhasználhatsz külön vásárolt SSL szolgáltatást is.
  • Domain – Itt tudod megadni azt a domaint amire a telepítést szeretnéd végezni.
  • Telepítési szkript – Alapesetben WordPress lesz a befutó, de lehetőséged van egy rendszerek telepítésére is mint pl Joomla, Drupal, vagy Opencart.
  • Admin jelszava – Az új WordPress oldaladhoz tartozó jelszavad itt adhatod meg. Mindig válassz erős, nehezen kitalálható jelszavakat, amiben a Generálás gomb nagy segítséget nyújthat.
  • A weboldal neve – A WordPress telepítésed neve. Ezt bármikor módosíthatod később a WP admin beállításaiban.
  • Adminisztrátor Email – Az adminisztrátor felhasználóhoz tartozó email cím, amivel hozzáférhetsz az oldalhoz, illetve az oldallal kapcsolatos rendszerüzeneteket is kapod.
  • Adminisztrátor felhasználóneve – A telepítéshez kapcsolódó admin felhasználóneved, amivel hozzáférhetsz az oldaladhoz.
  • Nyelv – Megadhatod a telepítés alapértelmezett nyelvét.

És ezzel túl is jutottál a telepítés előkészületének legfontosabb lépcsőfokain.

További beállítások (other) menüpont

Amennyiben további finomhangolásokra van szükséged, akkor érdemes kiválasztanod az ‘other’ menüpontot, ami tovább növeli a flexibilis telepítést.

A panelen a következő beállításokat tudod eszközölni. Ezen beállítások fakultatív jellegűek, ha kihagyod őket, anélkül is telepíthető a WP.

  • Leírás – Megadhatsz leírást az adott telepítéshez, amiről később könnyebben tudod majd azonosítani.
  • Könyvtár – Amennyiben mappába telepítenéd és nem pedig a megadott domain címre, akkor itt tudod megadni a mappa nevét. Tehát valami.hu helyett valami.hu/teszt – ezen esetben a teszt szót kell megadnod mappanévnek, a valami.hu-ra nem kerül település.
  • Könyvtár felülírása – Ha bekattintod ezt az opciót akkor a telepítés során a könyvtárban szereplő esetleges tartalmak felülíródnak!
  • Adatbázis Név – Megadhatod az adatbázis nevét. Alapértelmezetten már generálásra kerül számodra egy adatbázis, de ha egyedit szeretnél használni, amit korábban már elkészítettél, itt megadhatod annak paramétereit.
  • Adatbázis-előtag (prefix) – Az adatbázisban szerepeltetett tábla előtag neve (alapértelmezett esetben wp_).
  • Többoldalas (multisite) – Amennyiben terveid szerint multisite-ot akarsz telepíteni ezzel a mezővel engedélyezheted. (A multisite egy olyan funkció a WordPress tartalomkezelő rendszerben, amely lehetővé teszi, hogy egyetlen WordPress telepítésen belül több, különálló weboldalt hozz létre és kezelj.)
  • Automatikus frissítés – Ennek bekapcsolásával engedélyezheted, hogy friss WordPress verzió esetén a rendszer automatikusan frissítésre kerüljön.
  • Automatikus frissítési bővítmények – Hasonló módon az előzőhöz, megadhatod, hogy a bővítmények is automatikusan frissítésre kerüljenek.
  • Témák automatikus frissítése – Illetve ha már a bővítményeket automatikusan tudod frissíteni, akkor ugyanezt ezzel a gombbal be tudod kapcsolni a telepített témáidra is.

Ha pedig ezzel is végeztél akkor a Létrehozás gombra kattintva el is indult a WP telepítése aminek sikeréről külön ablakban tájékozódhatsz. Ezt követően pedig hozzá tudsz férni a már megismert Pajzs gyorsikonra kattintva vagy klasszikus módon a WP belépési oldalon, azokkal az admin hozzáférési adatokkal amiket a telepítés során megadtál. Ezt követően a főoldali kezelőfelületén is meg fog jelenni a telepítésed, amit aztán igény szerint menedzselhetsz.

Telepítés részleteinek módosítása

Eddig megismerhetted a WP Manager kezelőfelületét, ahol átnéztük, hogyan tudod menedzselni a különböző telepítéseid, törölni hozzáférni, illetve új telepítéseket létrehozni. A következőkben tovább megyünk a nyúl üregében, és megismerheted az adott telepítésekkel kapcsolatos legfontosabb műveleteket, telepítések szerkesztését és haladó menedzselési eszközeit egyaránt.

Ahhoz, hogy egy telepítést szerkeszteni tudj, navigálj a főoldalra és az adott telepítés mellett válaszd ki a jobb oldalon lévő ceruza ikont.A kattintást követően a rendszer átnavigál a Telepítés részletei aloldalra.

Itt két nagy panelt láthatunk, ami megannyi műveletet és beállítási lehetőséget biztosít számodra. A Kezelésfülön a WP-vel kapcsolatos beállításokat tekintheted át, míg a Műveletekhasznos funkciókat rejtenek, amivel jelentős időt tudsz spórolni a hétköznap WP menedzsmentben.

 

A következőkben megismerheted a műveletek 2 nagy csoportját, amivel valóban profin tudod majd menedzselni a wordpressed.

KEZELÉS

Ezen a panelen az épp szerkesztés alatt lévő WP-vel kapcsolatos beállításokat tudod végezni. Lássuk mik állnak rendelkezésedre.

A Telepítés részletei:

Ez egy gyors áttekintő az adott wordpress telepítéséről, az oldallal kapcsolatos legfontosabb technikai adatokat listázza ki neked, tájékoztató jelleggel. Szerkeszteni nem tudod. Megtudhatod többek közt a telepített domain nevét, elérési útját, adatbázis nevét, SSL lejárati dátumát, telepítési útvonalát, stb. Egyszóval tájékoztató jellegű információkat.

Biztonsági mentések:

Egy nagyon fontos funkció, amivel a telepítésedről 1 kattintással biztonsági mentést tudsz végezni, amit le tudsz tölteni vagy vissza tudod belőle állítani a telepítést, ha bármilyen technikai problémába ütközöl. A listában a korábbi biztonsági mentéseidet fogod látni, amiket le tudsz tölteni, vagy igény esetén vissza tudsz állítani. Kattints a Biztonsági másolat-készítés gombra.

A felugró ablakon megadhatod a biztonsági mentés beállításait, mint például a biztonsági mentés helyét, miket tartalmazzon a biztonsági mentés (pl. könyvtárak, adatok, adatbázisok), illetve az azonosítás érdekében jegyzetet is hozzáadhatsz, de ez sem kötelező. Ha elvégezted a beállításokat kattints a Biztonsági mentés gombra és a mentés készítés elindul.

Fontos! Ha komoly gondot észlelsz és nincs biztonsági mentésed, ne felejtsd el, hogy a cPanelen keresztül a Jetbackup segítségével könnyedén visszaállíthatod az oldalad! Erről részletes leírást ebben a cikkben olvashatsz!

Témák:

A WP Manageren keresztül könnyedén tudod menedzselni a telepített témáidat és bővítményeidet. A Témák menüpont alatt áttekintheted az aktív és aktiválható témákat, név szerint.

A panelen a következő lehetőségeket tekintheted át:

  • A leírásban összefoglalást kapsz a telepített témáról, a könnyebb azonosítás végett.
  • A verziószámban áttekintheted a téma aktuális verzióját.
  • Az állapot menüsoron pedig megtekintheted: Engedélyezett témaként melyik az aktív éppen és Letiltott témák, azok amiket igény esetén aktiválni tudsz

Továbbá 3 kis gyors gomb segíti a munkádat

  • Pipa: téma aktiválása,
  • Nyíl: téma frissítése,
  • Kuka: téma törlése.

Az Új hozzáadásra gombra kattintva hozzáadhatsz teljesen új témát is. Ilyen esetben nincs más dolgod, mint beírni a keresőbe a kívánt sablon nevét, amiket a találatok felületen tudsz áttekinteni és igény esetén telepíteni.

Bővítmények:

Hasonlóképpen a témákhoz, a bővítményeidet is hatékonyan tudod kezelni a WP Manager segítségével. A Bővítmények menüpont alatt áttekintheted az aktív és aktiválható bővítményeidet, név szerint.

Amikkel tudsz dolgozni:

  • A leírásban összefoglalást kapsz a telepített bővítményről, a könnyebb azonosítás végett.
  • A verziószámban áttekintheted a bővítmény aktuális verzióját.
  • Az állapot menüsoron pedig megtekintheted, Engedélyezett bővítmény melyik az aktív éppen és Letiltott bővítmények, azok amiket igény esetén aktiválni tudsz.

Hasonlóan a témákhoz, itt is gyorsgombok segítik a munkádat:

  • Pipa: bővítmény aktiválása,
  • X: bővítmény deaktiválása,
  • Nyíl: bővítmény frissítése,
  • Kuka: bővítmény törlése.

Szintén a Témákhoz teljesen azonos módon tudsz új bővítményeket keresni és telepíteni. Ilyen esetben nincs más dolgod, mint beírni a keresőbe a kívánt bővítmény nevét, amiket a találatok felületen tudsz áttekinteni és igény esetén telepíteni.

Konfigurálás:

A konfigurálás menüpontban különböző haladó beállítást tudsz eszközölni, ami érinti az adatbázis és egyéb config fájl beállításait. Javasoljuk, hogy ezeket csak fejlesztői tudás birtokában módosítsd.

Felhasználók:

Az utolsó kezelési menüpontban pedig az oldal felhasználóit tudod menedzselni. Mindezt könnyedén, néhány kattintással. A panelre érve áttekintheted az oldalhoz tartozó, aktív felhasználókat. A ceruza ikonnal, szerkeszteni, a nyíl ikonnal visszaállíthatod a jelszót, a kuka ikonnal pedig törölheted az adott felhasználót.

A Felhasználó létrehozása gombra kattintva új felhasználót is hozzáadhatsz, ami esetében meg kell adnod:

  • A felhasználó nevét
  • A felhasználó email címét
  • A felhasználó becenevét
  • A felhasználóhoz párosított jelszót
  • Ki kell osztanod a szerepkört (milyen szinten férjen hozzá az oldal tartalmaihoz.
  • Megszabhatod hogy kapjon e erről értesítést az új felhasználó, vagy sem.

Ha mindezzel végeztél, akkor kattints a Megerősítés gombra és máris elkészült a WP oldalad új felhasználója.

MŰVELETEK

A telepítés szerkesztése nem ér véget a kezelés panellel. A Műveletek szekció számos érdekes és rendkívül hasznos funkciót tartogat számodra, ami jócskán fel tudja majd gyorsítani az oldalaiddal kapcsolatos munkádat. Lássuk tehát ezeket, mik ezek és hogyan tudják segíteni a munkádat.

Vezérlőpult:

A gombra való kattintással átirányításra kerülsz az adott WP admin felületére. Nincs szükség felhasználó és jelszó megadására, kényelmesen, egy kattintással beléphetsz az oldalara.

Gyorsítótár törlése:

Ez a menüpont törli az oldal gyorsítótárát. Ez különösen akkor hasznos funkció, ha módosítod a WordPress webhelyed, és nem látod azonnal az eredményeket, amikor meglátogatod a frissített oldalt, előfordulhat, hogy törölni kell ehhez a gyorsítótárat. Ennek az az oka, hogy előfordulhat, hogy továbbra is hozzáférsz webhelyed gyorsítótárazott verziójához. Továbbá eseti hibák is orvosolhatók a gyorsítótár törlésével. A Megerősítés gombra kattintással törölni tudod a gyorsítótárad.

Klónozás:

A már meglévő telepítésedből tudsz létrehozni egy teljesen azonos, kvázi másolatot, ami arra a helyre települ, amit megadsz neki. Nincs más dolgod, mint kiválasztani a kívánt protokollt, megadni a másolni kívánt domaint és kiválasztani, hová kerüljön a klónozás.

Frissítés:

Egy gombnyomással frissítheted a telepítéshez tartozó szkriptet (jelen esetben WordPress), amennyiben van hozzá elérhető frissítés.

Domain név módosítása:

Lehetőséged van a korábbi wordpress telepítéshez megadni egy teljesen új domain címet. Ilyenkor az ügyféladmin fiókodban szereplő doamin címek közül választhatsz.

Automatikus frissítések kezelése:

Itt tudod finomhangolni a korábban beállított automatikus frissítéseket, amik leginkább a bővítményeket és témákat érintik. Igény esetén ez ki-be kapcsolható.

Staging:

Lehetőséged van staging környezet telepítésére is. Ezen esetben egy kvázi másolat fog készülni a telepített oldaladról, amiben eszközölheted a módosításaidat. A használatának előnye, hogy nem egyenesen az élő oldalban végzel módosításokat, hanem egy azzal teljesen azonos környezetben, így az esetleges hibák és problémák felmerülése nem fogja befolyásolni az élő oldalad működését. Ennek párja az Élesítés menüpont.

Élesítés:

Feltételezi a staging meglétét. Amikor staging környezetben dolgozol, szerkesztéseket végzel az oldalon és sikeres módosításokat végeztél, amit szeretnél kipublikálni az aktív oldalra, akkor az élesítés menüponttal megteheted. Minden stagingen elvégzett művelet az élő oldalon is aktiválásra kerül. Csak akkor aktív a menőpont, ha van aktív stagingünk is van.

SSL:

Megváltoztathatod az SSL beállításokat amit korábban az oldalhoz beállítottál.

Hibakeresési mód:

Engedélyezheted/letilthatod a hibakeresési módot, ami segít feltárni a wordpress funkcionalitásával kapcsolatos belső hibákat. Különösen hasznos funkció amikor rendellenes viselkedést tapasztalsz a weboldaladon és ki szeretnéd deríteni az okát. Ilyen esetben a debug log segíthet megtalálni a hiba forrását.

Karbantartás üzemmód:

Ha dolgozni szeretnél az oldaladon, de nem szeretnéd, hogy a munkád alatt aktív látogatók tekintsék meg azt, akkor általában telepítesz egy karbantartás mód bővítményt, de most már arra sem lesz szükséged. A Tárhely.Eu WP Managere beépített karbantartás üzemmóddal rendelkezik, ezen menüpont bekapcsolásával könnyedén tudod menedzselni mikor lássák a látogatóid az oldalad és mikor tájékoztasd őket arról, hogy az oldal éppen fejlesztés alatt van.

Példánykép (Instance):

Létrehozhatsz a telepítésedből példányképet is, ami később jelentősen felgyorsítja a munkádat. Egyszerűen fogalmazva, a WordPress példánykép egy WordPress weboldal másolata. Olyan, mintha lenne egy fotód a weboldaladról, amit bármikor újra elővehetsz és visszaállíthatsz, ha szükséged van rá.

Törlés:

Értelemszerűen törölheted a teljes aktív WP telepítésed.

Gyakori kérdések:

Mire jó ez a WP Manager?
Egy eszközbe tömörítjük neked azokat a funkciókat, amik nélkülözhetetlenek a hatékony Worpress oldal kezeléshez. Az ügyéladminra való bejelentkezést követően áttekintheted a szolgáltatásod alatt telepített WP-ket és számos hasznos funkción keresztül kezelheted őket.

Mire van szükség a WP Manager használatához?
A WP Manager használatához nincs másra szükséged mint egy aktív tárhely előfizetéshez, valamint hírlevél feliratkozáshoz.

Hogyan férek hozzá?
Lépj be az ügyféladmin fiókba, válaszd ki a Szolgáltatások > Szolgáltatásaim menüpontot, majd kattints az aktív szolgáltatásodra. Ezt követően bal oldalon a Műveletek panelen tudod megnyitni a WP kezelőt.

Milyen főbb dolgokat tudok vele végezni?
A WP Manager egy sokoldalú eszköz, ami segítségével, WordPresst és egyéb szkripteket tudsz telepíteni, biztonsági mentéseket végezni, bővítményeket és sablonokat telepíthetsz pár kattintással és frissíteni.

Hogyan tudok létrehozni új telepítést?
Nyisd meg a WP Managert és egyszerűen kattints az Új Telepítés gombra, válaszd ki a domaint, add meg a telepítés paramétereit és már készen is vagy.

A törölt telepítést vissza tudom hozni?
Törölt telepíést biztonsági mentésből tudsz visszaállíani.

Mire jó a staging?
Amennyiben fejlesztéseket akarsz eszközölni az oldalon, akkor javasolt azt az élő környezettől elszeparáltan végezni, hiszen ha bármilyen jellegű hiba következik be, az megbéníthatja az élő weboldalad. A staging környezet felállításával párhuzamosan dolgozhatsz az éles oldalon, úgy hogy nem érinted annak működését. Amikor pedig befejezted a kívánt módosítást egyszerűen ki tudod élesíteni azt. Ezzel a módszertannal bombaiztos fejlesztési mechanizmust tudsz beépíteni a hétköznapi munkádba, elkerülve a felesleges kockázatokat.

Hogyan tudok felhasználót hozzáadni?
Válaszd ki a kívánt telepítést majd kattints a Telepítés részleteinek szerkesztésére (ceruza ikon). A Kezelés panelen kattints a Felhasználó menüpontra. A Felhasználók menüpot alatt menedzselheted meglévő és újonnan létrehozott felhasználóidat egyaránt.

Miért lesz a WP Manager a kedvenc eszközöd?

A WP Manager egy sokoldalú svájcibicskát ad számodra, ha szeretnéd könnyedén és gyorsan menedzselni a tárhelyeden telepített wordpress oldalakat. Megkönnyíti és leegyszerűsíti számodra a telepítést, gyerekjátékká teszi a bővímények és témák frissítését, hatékonyan tudod kezelni a biztonsági mentéseket is, még akkor is, ha párhuzamosan több oldallal is rendelkezel. Egy kattintással hozzáférhetsz a WP admin felületéhez. Nem kell többé felhasználónévvel, jelszóval bajlódnod. Klónozni, frissíteni, stagingelni tudod az oldaad mindössze néhány kattintás távolságban. Egyszóval egy olyan flexibilis eszközt adunk számodra, amivel hatékonyabbá teheted a weboldal menedzsmentet, úgy, hogy még az ügyféladmin fiókod sem kell elhagynod. Mindent egy helyre tettünk, ami fontos. Könnyedén használható, gyorsan megszokható, adj neki egy esélyt és próbáld ki még ma.

A legjobb élmény és a legaktuálisabb információk biztosítása érdekében a szerkesztő csapat átnézte és aktualizálta ezt a cikket 2024 szeptember 12. napon.
Megosztom Facebookon
Megosztom LinkedInen
Szólj hozzá! Írd meg a véleményed! Tedd fel a kérdésed!
Tárhely.Eu logó
Élen az üzemeltetésben
laptop
Magyarország
első számú legnépszerűbb
tárhely szolgáltatója
Miért a Tárhely.Eu a legjobb választás?
Scroll to Top