Mi az a domain név és miért fontos a jó domain név választás?

2024.09.19.
Olvasási idő: 8 perc

Mi az a domain név és miért fontos a jó domain név választás borítókép

Az internet korában egy megbízható és jól megválasztott domain név elengedhetetlen eszköz egy vállalkozás számára. A domain név a vállalkozás online azonosítójává válik, és kiemelkedő szerepet játszik az online jelenlét kialakításában és megerősítésében.

Egy jó domain név lehetővé teszi, hogy könnyen megtalálják és azonosítsák a vállalkozásunkat a weben, valamint hozzájárulhat a márkaépítéshez és a marketing stratégiánk sikeréhez.

Azonban a megfelelő domain név kiválasztása nem mindig egyszerű feladat. A különböző tényezők, mint például a márkaüzenet, az iparág, a célközönség és a versenytársak elemzése, mind figyelembe kell vegyük. Vágjunk is bele!

Mi az a domain név?

Röviden, a domain név vagy más néven weboldal cím vagy webcím, az a szöveg, amit beírsz a böngésződ címsorába. A domain név például a Google.com. Még ha nem is vagy jártas a technológia háttérben, ez alapján biztosan tudod, hogy mi is az a domain.

Mi a különbség a domain név és a webtárhely között?

Gyakran összetévesztik a domain nevet a webtárhellyel. Bár mindkettőre szükséged lesz a weboldal működtetéséhez, ez két különböző dolog.

A domain nevet és a webtárhelyet általában külön-külön vásárolják. Ez abból a tényből adódik, hogy ez két különböző technológia, bár sok webtárhely kombinálja őket egyetlen csomaggá, hogy megkönnyítse az ügyfelek dolgát.

A domain név lényegében egy olyan internetes cím, ami a weboldalak azonosítására szolgál. Gondolj rá úgy, mint egy ház címére, amely megmutatja, hol található a weboldal a világhálón. A tárhely pedig egy olyan szolgáltatás, ahol a weboldalak és az azokhoz tartozó fájlok tárolódnak. Képzeld el, mint egy virtuális tárolóhelyet, ahol az internetes információk és adatok biztonságosan és hozzáférhetően vannak elhelyezve.

Tehát, a domain cím az útmutató a weboldalhoz, míg a tárhely a hely, ahol az adatok és a weboldalak „laknak”.

Miért fontos a domain név választás?

Először is, a domain név a márka arca. Ez az, amit a fogyasztók minden alkalommal látnak, amikor rád keresnek a Google-ben, hallanak rólad a hírekben, vagy meglátogatják a weboldaladat, hogy elolvassák a blogodat vagy megvásárolják a termékeidet.

Másodszor, a domain a tartalmaid és termékeid helyszíne. Minden weboldaladra mutató link középpontjában áll. Ezért általában a rövidebb webcímek jobbak, mint a hosszabbak.

Tárhely.Eu logó
Élen az üzemeltetésben
Magyarország első számú legnépszerűbb tárhely szolgáltatója

Tippek a jó domain név kiválasztásához

Tippek a jó domain név kiválasztásához

Használd a vállalkozásod nevét

Az egyszerű megoldások általában a legjobbak. Ha a vállalkozásod neve elérhető domainként, egyszerűen válaszd azt. Hasonlóképpen, ha valamilyen rövidített formában használod a vállalkozásod nevét, az is remekül működhet.

Nézd meg a versenytársakat

Mielőtt bármilyen nevet választasz, érdemes először megnézni a versenytársaidat. Biztosan nem szeretnél vállalkozást építeni, majd később rájönni, hogy már van egy versenytárs, aki ugyanazt a nevet használja!

Hasonlónak kell lennie a nevednek a versenytársakhoz? Attól függ. Ha a nevednek valamit kell közvetítenie a vállalkozásodról vagy az iparágról, akkor valószínűleg hasonlónak kell lennie a versenytársaidhoz. Például, egy cipőket árusító üzlet valószínűleg tartalmazni fogja a cipő szó valamilyen változatát vagy szinonimáját a nevében.

Másrészt előnyös lehet olyan nevet választani, amely nagyon eltér a versenytársaktól. Amikor először indult, az Amazon egy nagyon egyedi név volt, és jelentősen különbözött a Borders, a Barnes and Noble és más könyveket árusító cégektől.

Fogd rövidre

Többnyire minél rövidebb a webcím, annál jobb. Bár szinte lehetetlen olyat találni, ami öt betűs vagy annál rövidebb, sok elérhető domain van, amely kevesebb mint tíz betűs. Maximum tizenkét vagy tizenhárom betűnél ne legyen hosszabb a webcím, különösen, ha bonyolult nevet választasz.

Bizonyos helyzetekben azonban megszegheted ezt a szabályt, különösen, ha a név tartalmaz gyakran használt szavakat, könnyen leírható vagy emlékezetes.

Kerüld a védjegyeket

Bár a domain neveket nem lehet védjegyezni, a vállalatneveket igen.A regisztráció előtt érdemes megvizsgálni, hogy a választott név nem sérti-e harmadik fél jogait, akár cég akár maganszemély. Közismert személyek/márka/brand nevét nem javasolt használni az esetleges jogi viták végett.

Nézz utána például az alábbi lehetőségeken, hogy a vállalatneved még nem foglalt-e. Bizonytalanság esetén érdemes konzultálni egy védjegyjogi ügyvéddel.

Legyen könnyen leírható és könnyen megjegyezhető

Mivel ma már rengeteg weboldal megtalálható az interneten, fontos, hogy a domain nevedet olyan egyszerű és olyan könnyen megjegyezhető legyen, amennyire csak lehetséges.

Egy jó kísérlet, amit kipróbálhatsz, az a „Telefonteszt”. Az ötlet egyszerű: hívd fel egy ismerősödet telefonon, és olvasd fel neki a potenciális neveid listáját. Kérd meg, hogy írja le az összes nevet úgy, ahogy ő értette. Aztán nézd át az eredményeket.

Értette és helyesen írta le a neveket? Egy jó névnek azonnal érthetőnek kell lennie, és nem szabad kérdéseket vagy magyarázatot igényelnie. Ez különösen igaz akkor, ha a marketingterved a szájról szájra terjedésre vagy a közösségi médiában történő megosztásra támaszkodik.

Használj kulcsszavakat a domain nevedben

A kulcsszavak használata a webcímben hasznos lehet, bár ma kevésbé fontos, mint régebben. Egy kulcsszó, mint például „cipő” a domain nevedben kétségkívül segítség lehet, ha cipőket árulsz, de ez csak egy tényező sok közül.

Ellenőrizd a közösségi média elnevezéseket

Hasznos utánanézni a népszerű közösségi média oldalaknak, és megnézni, hogy a név már használatban van-e. Lehet, hogy már van egy pontosan ugyanilyen név, ami probléma lehet, ha tervezel jelen lenni a közösségi média platformokon.

Kerüld a kötőjeleket a domain nevedben

A kötőjelek csak bonyolultabbá teszik a neveket, mint kellene. Ha valamilyen okból kötőjelet kellene használnod a nevedben, akkor is inkább érdemes olyan domaint venned és használnod, amely kötőjel nélkül van.

Egy kis segítség, ha nagyon nem találsz egy jó nevet

Ide kattintva olvass tovább.

Tárhely.Eu logó
Élen az üzemeltetésben
Magyarország első számú legnépszerűbb tárhely szolgáltatója

Hogyan működnek a domainek és az URL-ek?

Hogyan működnek a domainek és az URL-ek

Domain vs. URL

Mi a különbség a domain és az URL között? Nagyon könnyű összekeverni őket. Röviden a domain a “domainneved.hu”, míg az URL a teljes webcím egy adott helyre.

Például:

  • Domain: Tarhely.Eu
  • URL: https://tarhely.eu

Az URL, ami a Universal Resource Locator rövidítése, az a specifikus webcím, amit a számítógép olvas, hogy elirányítson egy weboldalra. Ha a webcím az „ember által olvasható” verzió, akkor az URL a számítógép által olvasható verzió.

Amit az URL magában foglal az a https, www, aldomain, domain név, domain végződések, aloldalak, alkönyvtárak és fájlok.

Az URL különböző részei

Miből áll egy URL? Valószínűleg több dologból, mint amit eddig gondoltad!

HTTP/HTTPS

Példa:https://blog.tarhely.eu/miert-fontos-a-jo-domain-nev-valasztas

Ez az URL első része. A HTTP az Hypertext Transfer Protocol rövidítése. Ez az internet alapja. A HTTPS ugyanezt a technológiát használja, de biztonságosabbá teszi (az S a „secure” azaz a biztonságos szó rövidítése). Habár a legtöbb weboldal felhasználónak nem kell megértenie az HTTP/S és a számítógépes hálózat részleteit, fontos, hogy biztosítsd az SSL tanúsítvány telepítését a weboldaladon.

Ez lehetővé teszi, hogy weboldalad sokkal biztonságosabb legyen a felhasználóid számára. Ha egy weboldalon van SSL, akkor a címsorban az URL mellett megjelenik a kis lakat ikon.

WWW

A WWW, ami a World Wide Web rövidítése, az HTTPS után jön. A domain WWW része opcionális. Amikor létrehozod a weboldaladat, eldöntheted, hogy szeretnéd-e használni vagy sem. Lehet például www.domainneved.hu vagy csak domainneved.hu. Ezt utólag is bármikor tudod módosítani, és az egyiket át tudod irányítani a másikra.

Aldomain

Példa:https://blog.tarhely.eu/miert-fontos-a-jo-domain-nev-valasztas

Az aldomain az URL következő része. Sok weboldal aldomaint használ egy adott rész és funkció elkülönítésére. Gyakori példa az aldomainek használatára a blog.

Ahogy nálunk is látod, a fő webcím a tarhely.hu, és ezen belül elkülönítve hoztuk létre a blog.tarhely.eu aldomaint. Az aldomainek segítségével könnyen elkülöníthetők a különböző tartalmakat vagy szolgáltatásokat a fő domainen belül.

A Wikipédia például a különböző nyelvek elkülönítésére használja az aldomaineket:

  • en.wikipedia.org: angol nyelvű Wikipédia
  • de.Wikipedia.org: német nyelvű Wikipédia
  • fr.Wikipedia.org: francia nyelvű Wikipédia

Az aldomain használata befolyásolhatja az SEO rangsorolást, ezért ha használsz ilyet, előbbolvass utána a következményeknek.

Domain név

Példa:https://blog.tarhely.eu/miert-fontos-a-jo-domain-nev-valasztas

Megérkeztünk magához a domain névhez. Ez az, amire az emberek általában gondolnak, amikor a „domain név” kifejezést használják. A domain nevek csak betűket, számokat és kötőjeleket tartalmazhatnak. Más szimbólumok, mint például @, ^, $, # vagy aláhúzásjel nem engedélyezettek.

Emberi szempontból ez az URL legfontosabb része.

Domain végződés

Példa:https://blog.tarhely.eu/miert-fontos-a-jo-domain-nev-valasztas

A domain végződés az URL-ben közvetlenül a domain név után található rész.Ezekből csak néhány féle létezik, ezek közül a leggyakoribbak közé tartoznak:

  • .com – eredetileg ezt csak cégek, most már sok weboldal is alapértelmezettként használja
  • .net – eredetileg számítógép-hálózatokhoz lett kitalálva, most már sok weboldal is használja
  • .org – főként nonprofit szervezeteknél szokták alkalmazni

Országkódos domain végződések a konkrét országokhoz vannak tervezve:

  • .hu – magyarországi weboldalaknak
  • .de – németországi weboldalakhoz
  • .ai – ami alapból Anguillát jelöli, de ez az végződés népszerű a mesterséges intelligenciával kapcsolatos startupok körében is

Fontos tudni, hogy vannak olyan végződések, amit csak az adott nemzet feltéleivel lehet használatba venni. Ezen belül is eltérő lehet a szabály arra vonatkozóan, hogy természetes személyként vagy cégként/szervezetként akarod bejegyeztetni.

A teljeség igénye nélkül íme egy-két példa:

  • .ie – írországi weboldalakhoz:
    Magánszemélyként rendelkezned kell Írország által kiállított dokumentumok valamelyikével, pl.: jogosítvány, banki kivonat. Ha viszont szervezetként, akkor a cégnek Írországban kell bejegyzetnek lennie.
  • .sk – szlovákiai:
    Cég esetében közösségiadószám megadása is kötelező.
  • .ro – romániai:
    Ha történetesen a cég vagy az akár egyesület/alapítvány romániai ún. nevezett „Fiscal code” megadása is kötelező a regisztráció során.

Ha mindenképp más nemzethez tartozó végződéssel szeretnéd regisztrálni a domaint, a megrendelés előtt mindenképp tájékozódj szolgáltatódnál!

Ezeken kívül vannak a szponzorált domain végződések is, amelyek bizonyos témával, szervezettel vagy földrajzi helyszínnel kapcsolódnak. Ezek közül néhányat konkrét célokra tartanak fenn, és csak bizonyos típusú oldalak számára lehet regisztrálni:

  • .edu – egyetemek és más oktatási intézmények számára fenntartott
  • .gov – kormányintézmények számára fenntartott

Aloldalak, alkönyvtárak és fájlok

Példa:https://blog.tarhely.eu/miert-fontos-a-jo-domain-nev-valasztas

Végül itt van minden más, ami a domain végződés után következik. Ezeket aloldalaknak vagy alkönyvtáraknak nevezik, és a weboldal egyes oldalait jelöli vagy a webtárhelyen ténylegesen megtalálható fájlokra és mappákra mutatnak.

Na ez kicsit hosszúra sikerült magyarázat lett egy ilyen egyszerű dolgokra! Most térjünk rá a lényegre, azaz, hogy mire érdemes odafigyelni névválasztáskor!

Tárhely.Eu logó
Élen az üzemeltetésben
Magyarország első számú legnépszerűbb tárhely szolgáltatója

Domain és tárhely regisztráció

Remélhetőleg hasznos információkkal láttunk el, amelyek segítenek a megfelelő domain név kiválasztásában a vállalkozásodhoz.

A megfelelő név kiválasztása létfontosságú a sikeres online jelenlét szempontjából. Figyelembe kell venni a rövidséget, a könnyű megjegyezhetőséget, a konkurenciát és a kulcsszavak használatát.

Domain nevedet és tárhelyedet nálunk is megveheted. Professzionális és megbízható szolgáltatásokkal állunk rendelkezésedre, hogy a vállalkozásod sikeresen működhessen az online térben is!

Domain név vásárlás

WordPress tárhely vásárlás weboldalakhoz

Woocommerce tárhely vásárlás webshopokhoz

Köszönjük a figyelmedet, és bízunk benne, hogy téged is hamarosan köszönthetünk az elégedett ügyfeleink között. Sok sikert a weboldaladhoz!

Forrás

A legjobb élmény és a legaktuálisabb információk biztosítása érdekében a szerkesztő csapat átnézte és aktualizálta ezt a cikket 2024 szeptember 19. napon.
Megosztom Facebookon
Megosztom LinkedInen
Szólj hozzá! Írd meg a véleményed! Tedd fel a kérdésed!

Leave a Comment

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Miért a Tárhely.Eu a legjobb választás?
Scroll to Top

Érdekel a weboldalkészítés és az e-kereskedelem?

Olvasd el a legnépszerűbb WordPress és E-commerce tartalmainkat! 👇