
A fővárosi rendőrség egy korábbi akcióhoz hasonlóan most a karácsonyi
forgatag ember tömegét analizálta egy arcfelismerő szoftverrel. A technológiát London forgalmasabb pontjain, a Soho, Piccadilly Circus, és Leicester Square környékén vetették be két napon keresztül. Célja nem volt más, mint a bűnözés visszaszorítása, illetve az erre hajlamos egyének kiszűrése.
A kamerákat lámpaoszlopokra, vagy furgonokra helyezték fel. Magát a mérést pedig a japán NEC cég által kifejlesztett szoftver végezte, ami összeköttetésben áll a rendőrség adatbázisával. A folyamat lényege, ha a szkennelést követően az arcfelismerő egyezést talál, a rendszer leadja a jelzést a hatóságoknak erről a személyről, akik ennek megfelelően teszik meg a szükséges lépéseket. Tekintettel arra, hogy a mostani csak egy próba üzemmódja volt egy esetleges éles akciónak, a folyamatnak nem volt kötelező alá vetnie magát senkinek sem, ezért a rendőrség előre, posztereken tájékoztatta a gyanútlan (vagy épp gyanús) járókelőket a szkennerek elhelyezkedéséről, így aki esetleg ki akarta kerülni az ellenőrzést az bátran megtehette.
Egy ilyen szoftver persze jóval összetettebb folyamatokból áll, az arcvonások kielemzése mellett, feltérképezi a bőr textúráját, képes a kor, nemi identitás meghatározására, de még az egyén hangulatát is kikövetkezteti. Felhasználásnak számos módja létezik, a leggyakoribb biztonsági és bűnüldözési területek segítése, a repülőtereken például már régóta bevett szokás a terrorista gyanús személyek kiszűrésére. Az újdonság varázsa, hogy ezúttal közterületen tették próbára a japán fejlesztést.
Nem mindenki ért egyet
Az adatvédelemmel foglalkozó szakemberek határozottan ellenzik a technológia használatát az Egyesült Királyságban. Egy, a szabadságjogok és magánélet védelmét szolgáló non-profit szervezet a FaceOff kampánnyal próbálja felhívni az emberek figyelmét arra, hogy ez az egész inkább ellenük van, mint sem értük van. Álláspontjuk szerint a korábbi tesztek során 98 százalékos eltérés volt a felismert arcok esetében.
A fővárosi rendőrség szerint – annak ellenére, hogy vannak még gyermekbetegségei a rendszernek – bizakodásra adhat okot, hogy a technológiának köszönhetően három letartoztatást is sikerült kieszközölni a művelet alatt.