
Ezt kínálja a következő generációs hálózat
Pár éve már a köztudatban van ugyan, viszont az utóbbi hónapokban az internetes médiák (köztük hazai) egyre többet foglalkoznak a témával. Nem is csoda, hiszen az ígéretek szerint 2020-ban kerülne bevezetésre (többek között Magyarországon is). Egyes szakértői vélemények szerint ez az új infrastruktúra nemcsak a hétköznapi életünket, otthonunkat befolyásolná egy pozitívabb irányba, de forradalmasítaná a közlekedést, a gazdaságot, sőt az orvostudományt is.
A sebesség szinte elképesztő, míg a jelenlegi 4G/LTE-s 300 Mbps elméleti sebességre képes, az 5G 1-10 Gbps-ra. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy egy Full HD minőségű film másodpercek alatt eszközünkön lehet. A gyorsabb átviteli sebesség és az alacsonyabb késleltetés ráadásul egy stabilabb, rövidebb válaszidőt eredményezne, aminek óriási szerepe van a valós idejű kommunikációban. Nem beszélve az online videostreamekről, élőadásokról (például sportesemények, koncertek), amelyeket akár 4K/8K felbontásban élvezhetünk. Egy átlagos weboldal például 30-szor gyorsabban tölt majd be.
Jövőre hangolva
Európában elsőként a Deutsche Telekom mutatta be még tavaly, a valós körülmények között is működő 5G hálózatot, a 3.7 Ghz-es spektrumban végzett tesztelés 2Gbps sebességet eredményezett mindössze 3 milliszekundumos késleltetéssel. A kitűzött cél az 1 ms válaszidő elérése.
Virtuális és kiterjesztett valóság – Holografika
A VR/AR technológia előtt is új távlatok nyílnának meg, az orvosok például gyorsabban tudnák felállítani egy beteg diagnózisát, vagy akár távoli műtétek végrehajtására is képesek lennének. A tervek szerint a jövőben egy speciális orvosi szonda 5G hálózaton továbbítaná az adatokat a felhőbe, ahol részletes 3D-s holografikus kép készül belőle, amely aztán valós időben megérkezik a fogadó orvos tabletjére vagy speciális AR szemüvegére. Ugyanakkor a kereskedelem, a robotika, illetve a játékipar területén is nagy fejlődést jelentene a rendszer. Állítólag ekkora hálózati sebesség mellett, már nem olyan lehetetlen elképzelés a hologram alkalmazása az üzleti életben, például meetingek/találkozók lebonyolításához.
Önvezető autók: A közlekedésben gyökeres változást eredményezne az 5G-n kommunikáló önvezető autók elterjedése. Az 1 milliszekundumos válaszidő miatt a jármű az előrehaladásához képest jóval hamarabb érzékelné/aktiválná a fékezést, vagy a kikerülést, elkerülve a baleseteket.
Globális hálózat
A sebesség és a késleltetési idő csökkentése mellett a fő szempont egy egységes hálózat kiépítése lenne, így mindenfajta virtuális kommunikáció, adatgyűjtés valós időben zajlana. A cél: minden mindennel össze legyen kapcsolva. Dr. Kim Larsen a Telekom műszaki vezérigazgató-helyettese így fogalmazott: „Egyelőre nem tudjuk biztosan, hogy végül mire lesz képes az 5G. Néhány év múlva kiderül!”