Az elmúlt hónapokban folyamatosan hallhattunk olyan híreket, miszerint az internet forgalma lényegesen megnőtt, mivel egyre több adat áramlik online módon. Napjainkban már egyre jobban csökken a sima szöveges e-mailek küldése, jelentős mértékben megnőtt a kép, zenefájlok megosztása, illetve videó, hanghívások száma, online játékok alkalmazásának a használata, melyek igen nagy sávszélességet vesznek igénybe. A kérdés, hogy ezeket a terheléseket meddig bírja az internet?
Max Schuchard állítása szerint, -aki a minnesotai Egyetem kutatója – az egész internet leállítható egy digitális kiberfegyverrel. Ez a fegyver, melyet az internet védelmének a korszerűsítésének az érdekében fejlesztettek, az internetnek az alapvető működését fordítja maga ellen. Tudja meg, hogyan lehet a teljes internetet leállítani!
Az internet fejlesztése során a legfontosabb szempont az volt, hogy ne legyen a hálózatnak egy központja, így egyetlen támadással sem lehet megsemmisíteni. Így egy olyan rendszert alkottak, mely több alközpontból áll, és ezek a csomópontok legalább kettő csomóponttal állnak összeköttetésben, így ha az egyik meghibásodik vagy túlterhelt, az adat másik irányban halad tovább, kikerülve a nem működő tagot. Ez úgy valósul meg, hogy a kisebb hálózatok routereken keresztül vannak egymással kapcsolatban.
Három Egyesült Államok-béli kutató kifundált egy olyan támadást az internettel szemben, ahol a netet összekötő csomópontokat összezavarva ellehetetlenítené a kommunikációt, mellyel azt szimulálná, hogy egy hálózat sincs összeköttetésben egymással, így az adattovábbítás sem lehetséges. Ez az un. ZMW-nek ( Zhang, Mao és Wang kutatókról elnevezett támadás) rendkívüli károkat lehet okozni, pl. egy egy várost, országot le lehet kapcsolni az internetről, vagy akár az egész rendszer megállítható.
Ennek a támadásnak a kivitelezéséhez egy óriási botnetre van szükség, mellyel kizárólag az üzleti célból alkalmazott cégek rendelkeznek, aíkik nem valószínű, hogy a gazdasági érdekeik ellen szeretnének fellépni, így ők nem élnek ezzel a „lehetőséggel”. Ám ha valamikor kiberháború tör ki, feltételezhető, hogy alkalmazzák ezt az eszközt is céljaik elérésének az érdekében, amivel országokat, kontinenseket is leválaszthatnak az internetről. Erre jó példa Egyiptom, Líbia esetre a közelmúltban. Ám a jövőben számíthatunk még meglepetésekre!
2011 március 17th, 14:40
Vajon most Japánban mennyivel repít a net?
2011 március 17th, 14:47
nekem is kel egy botnet 🙂 jól el lehet vele szórakozni 🙂
2011 március 17th, 15:08
phu, ez elég meredek, lesz itt csihi-puhi